_Już od listopada 2013r. Fundacja Brat Słońce zaangażowała się w projekt edukacyjny adresowany do najmłodszych. Celem organizowanych warsztatów jest zapoznanie dzieci z tematyką wielokulturowości poprzez pokazanie, zarówno różnic, jak i podobieństw w życiu codziennym dzieci mieszkających w różnych częściach świata.

Zaplanowane na godzinę spotkanie dzieci z egzotyką już od pierwszych minut budzi podekscytowanie na twarzach uczestników zajęć. Dzieje się tak za sprawą barwnych i niecodziennych strojów pań prowadzących zajęcia. Są to tradycyjne stroje pochodzące z krajów, do których chcielibyśmy „zabrać w podróż” nasze przedszkolaki.

W trakcie tych zajęć dzieci poszerzają wiadomości o obszarach geograficznych świata. Układają olbrzymie, dwumetrowe puzzle obrazujące mapę świata, na której mają zadanie odnaleźć Polskę, a następnie z niewielką pomocą prowadzących - Ugandę w Afryce oraz Boliwię w Ameryce Południowej. Podczas rozmowy o tych dalekich krajach dzieci dowiadują się o tym, jaka w tych krajach jest pogoda, oraz w jaki sposób tamtejszy klimat wpływa na życie małych mieszkańców. Dzieci słuchają tych wiadomości z wielkim zainteresowaniem, nierzadko zadając pytania, np.: w jakich mieszkają domach, jak się ubierają (jak chodzą na co dzień – ubranie zwyczajne, a jak od święta - ubranie regionalne). Następnie przedszkolaki szukają podobieństw i różnic w strukturach rodzin, w obowiązkach domowych i szkolnych; poznają zabawy i zabawki oraz ulubione przekąski i owoce swoich rówieśników z Ugandy i Boliwii.

Dodatkowo na zakończenie zajęć, w zależności od pory roku, poruszamy tematy dotyczące Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia, przedstawiając elementy kultury i tradycji związanych z obrzędami kultywowanymi podczas tych Świąt. Jest to m.in. piniata i szopki pochodzące z Ugandy, Boliwii i Peru. Właśnie te części prezentacji okazują się jednym z najważniejszych elementów zajęć. Dzieci mają możliwość zobaczenia i dotknięcia eksponatów przywiezionych z odległych krajów. Są to, zarówno rzeczy codziennego użytku, takie jak: stroje, makatki, obrazki, lalki, instrumenty muzyczne, piłka wykonana z liści bananowca, jak również reprodukcje kajmana i piranii.

Dzięki tym elementom nasze zajęcia są niezwykle barwne i bardzo interesujące dla wszystkich uczestników warsztatów, nie tylko licznych przedszkolaków, ale również pań wychowawczyń. Eksponaty oraz zdjęcia wypożyczamy ze zbiorów Sekretariatu Misyjnego oo. Franciszkanów Konwentualnych z Krakowa – za co serdecznie dziękujemy.

fot.: Fundacja Brat Słońce

Kontakt

FUNDACJA BRAT SŁOŃCE
ul. Hetmana Żółkiewskiego 14,
31-539 Kraków
REGON 122414276
NIP 6751462135
KRS 0000397954
BNP PARIBAS 75 1600 1013 1849 4935 4000 0001

BIURO FUNDACJI
ul. Hetmana Żółkiewskiego 14,
31-539 Kraków
tel. +48 12 42 31 898, +48 12 42 86 118
+48 605 252 270
e-mail: biuro@bratslonce.pl
e-mail: sekretariat@bratslonce.pl
e-mail: pomagam@bratslonce.pl

Bądź z nami w kontakcie!